Jak dbać o opony?

Bycie kierowcą nie jest łatwym zadaniem, nie dość, że trzeba nabyć trudne umiejętności prowadzenia samochodu, to dodatkowo trzeba stale dbać o to, aby posiadany pojazd był w możliwie najlepszej kondycji. Nie tylko jego silnik, czy też zawieszenie, ale także tak z pozoru nieistotne jego elementy, jak opony. Dla laika opony powinny być po prostu na kołach, lecz każdy bardziej doświadczony kierowca wie, że aby pracowały one poprawnie, muszą spełniać szereg czynników.

Dlaczego to takie ważne?

Zanim zacznie się prace nad tym, aby opony utrzymane były w możliwie najlepszej kondycji, wielu kierowców zadaje sobie pytanie, a po co właściwie zaprzątać sobie tym głowę? W końcu koła są do tego, aby się toczyły i to wszystko.

No nie do końca tak to wygląda, ponieważ opony odpowiedzialne są za jedną z najważniejszych rzeczy w każdym samochodzie. Chodzi oczywiście o jego przyczepność. Opony odpowiadają za to, że samochód poprawnie przyśpiesza, a nawet w ogóle rusza z miejsca. Opony mają wpływ na to, jak samochód hamuje, oraz jak pokonuje zakręty. A co najważniejsze, gdy tylko jeden z wielu czynników wpływających na jakość pracy opon jest nieprawidłowy, to przyczepność ta również ulega zakłóceniu, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Na co trzeba zwracać uwagę?

Podstawową kwestią w sprawie dbania o opony jest zadbanie o to, aby były one poprawnie dobrane do panującej pory roku. W czasie lata muszą to być opony letnie, a w czasie zimy zimowe. Ma to oczywiście znaczenie ze względu na przyczepność, ponieważ tego rodzaju opona letnia zupełnie nie nadaje się do jazdy, gdy temperatura spada poniżej około 5 stopni Celsjusza, lecz także opona zimowa nie powinna być używana powyżej tej temperatury, ponieważ dramatycznie wzrasta jej degradacja.

Oprócz tego kierowca musi okresowo sprawdzać kondycje posiadanych opon poprzez regularną kontrolę ich ciśnienia, a także wyważenia. Często popełnianym błędem jest przeprowadzanie tych pomiarów jedynie w chwili zamiany opon pomiędzy sezonami. Jest to spory błąd, ponieważ wyważenie powinno się sprawdzać co miesiąc, a ciśnienie nawet co tydzień.

Dodatkowo raz na jakiś czas poleca się sprawdzenie ustawienia zawieszenia, czyli zbieżności kół. Często w przypadku najechania na krawężnik lub nawet zbyt mocno wystającą studzienkę kanalizacyjną, ustawienie zwieszenia ulega niewielkiej zmianie, co dla kierowcy może być zupełnie nie odczuwalne, jednak dla opon oznaczać to będzie zupełnie inną charakterystykę pracy, co przełoży się na znaczne przyspieszenie ich zużywania się.

A co z felgami?

Oprócz samych opon dobrze jest również zwracać uwagę na jakość i stan posiadanych felg. Pokryte są one specjalnym lakierem bezbarwnym, który chroni je przed negatywnym wpływem soli i brudu. Często jednak powłoka ta w wyniku działania różnych sił ulega miejscowemu zniszczeniu, co powoduje dostawanie się pod nią powietrza i wilgoci, co skutkuje rozpoczęciem procesu korozji. Z punktu estetycznego, ale również bezpieczeństwa jest bardzo ważne to, aby stale mieć na uwadze stan posiadanych felg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *